Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski
Kwartet Litewski
wtorek, 26 lipca 2011 19:43

 

Otrzymaliśmy zaproszenie:

 

Serdecznie zapraszam na zamknięcie wystawy naszych przyjaciół z Litwy, z Alytusa. Poza ucztą duchową , będzie też coś dla ciała.

Ponadto będzie też okazja zwiedzenia zabytkowego żuławskiego domu podcieniowego w towarzystwie właściciela pna Daniela Kufla.

Proszę zabrać ze sobą przyjaciół i znajomych.

                                                                                                         Pozdrawiam
                                                                                                      Ryszard Wasyluk

alt

 
Fotografia z roku 1938
sobota, 11 czerwca 2011 08:35

Otrzymaliśmy, od Pana Czesława Szymkiewicza, list prośbę:

 

“Fotografia z 1938 r. Wilno, ul. Stroma, obecnie ulica Rotundo. Na fotografii moja mama G. Tatol, altza nią dom z żółtej cegły stojący do dziś dnia.

 Za tym domem z prawej strony (z balkonem u szczytu) - i tu mam pytanie - nie istniejący dziś budynek. Prawdopodobnie na ten budynek spadła pierwsza bomba niemiecka w 1941 r. z pierwszego bombardowania miasta przez hitlerowców.

Jak dojść do tego kto był właścicielem tego zniszczonego budynku ?

 Proszę o pomoc.

 Pozdrawiam  - Czesław Szymkiewicz”

 

Jeżeli ktoś zna odpowiedż na pytanie to prosimy o kontakt :   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  – przekażemy Panu Czesławowi.

 
Wileńskie Spotkania
piątek, 10 czerwca 2011 15:49

                            Zaproszenie

 

Serdecznie zapraszamy  członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski  na nasze

                                              XI  Wileńskie Spotkanie .

Spotykamy się  16 czerwca (czwartek) 2011r.  o godz. 15.00 w   Centrum Edukacji  Nauczycieli w Gdańsku przy ul. Hallera 14, sala 319 

W  naszym spotkaniu uczestniczyć  będą również nauczyciele  z polskich szkół na Wileńszczyźnie  zaproszeni na studyjny wyjazd szkoleniowy przez Centrum Edukacji Nauczycieli  w Gdańsku.

Gościem XI spotkania będzie Pan Marek Mazur, gdańszczanin, twórca

                                                      alt

najmniejszych na świecie aparatów fotograficznych i jedynej na świecie bursztynowej soczewki.

 

                                                Do zobaczenia!                                                              

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział   Pomorski

 Kontakt:  Bożena Kisiel  -   kom. 604 57 83  51                               

        Bogumiła Zagłoba – kom.608 20 86 67

 
Ksiądz prałat Józef Obrembski nie żyje
czwartek, 09 czerwca 2011 21:41

Dnia 7 czerwca 2011 r.  w Mejszagole na Wileńszczyźnie  w wieku 105 lat zmarł   

                                      ksiądz  prałat Józef Obrembski

najstarszy polski kapłan na Litwie i w ogóle najstarszy kapłan katolicki w tym kraju.

Chociaż pochodził z diecezji łomżyńskiej, zdecydowaną większość swego życia spędził na Wileńszczyźnie zarówno w czasach, gdy ziemie te należały do Polski, jak i po wejściu ich w skład Litwy. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i żywą legendą miejscowych Polaków, którzy nazywali go Patriarchą Wileńszczyzny.

Po święceniach kapłańskich początkowo pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w wiosce Turgiele  gdzie w czasie wojny stacjonowało najsilniejsze zgrupowanie Armii Krajowej  na Wileńszczyźnie.

 Nie wyjechał z tych ziem, ale pozostał ze swymi parafianami i rodakami, dzieląc ich cierpienia i radości. Przeżył tam najtrudniejsze lata.

Wychował kilka pokoleń Polaków – katolików i patriotów.

 

W piątek o godz. 16:30 w Kaplicy Królewskiej przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Adam Hlebowicz oraz prof. Piotr Niwiński wygłoszą wykład na temat

" Patriotycznej drogi duszpasterskiej śp. ks. prałata Józefa Obrembskiego".

Po wykładzie zostanie odprawiona msza św. z muzyczną oprawą Pani Joanny Orzeł.

Serdecznie zapraszamy,

Jerzy Milewski - Klub Dobrego Państwa

 
Zapomniana Odyseja
wtorek, 31 maja 2011 20:03

alt

 

Zapomniana Odyseja”   to przejmujący obraz poświęcony obywatelom polskim

deportowanym w latach 1940-1941 do ZSRR.  

Autorki „Zapomnianej Odysei" Jagna Wright i Anety Naszyńska  urodziły się w Polsce, ale swe życie i zawodową aktywność związały z Anglią.

 

Mimo ogromnych trudności, m.in. finansowych, stworzyły film, który dla

środowiska Sybiraków, po wojnie zmuszonych do pozostania na Zachodzie, stał się świadectwem, że ich historia nie została zapomniana, a oni odrzuceni. Ich dzieci i wnuki mogły, często po raz pierwszy, dowiedzieć się dokładnie, co było powodem tragicznych losów ich rodziców i dziadków w czasie II wojny światowej.

Zrealizowany własnymi siłami dokument został zauważony. Emitował go m.in. wielokrotnie brytyjski History Channel, stacje telewizyjne w USA, Kanadzie, Japonii, Polsce, Danii i innych krajach. Był także pokazywany na wielu festiwalach i pokazach na całym świecie. Stał się m.in. inspiracją dla Petera Weira – australijskiego reżysera filmowego (Piknik pod Wiszącą Skałą; Stowarzyszenie Umarłych Poetów) do rozpoczęcia w marcu 2009 r. zdjęć do filmu „The Way Back" na podstawie wspomnień Sławomira Rawicza – ucieczki z gułagu do Indii.

O autorkach:

Jagna Rapf-Wright (1950-2007)

reżyser filmu – była człowiekiem o wielkim sercu, pełną pogody ducha i energii osobą. Z wykształcenia anglista i tłumacz, z zamiłowania historyk-dokumentalista. Zbierała świadectwa ocalonych z ZSRR Polaków i ukazywała ich losy światu poprzez filmy dokumentalne. Jej twórczość zainspirowała grono przedstawicieli Polonii do utworzenia dyskusyjnej grupy Kresy-Syberia, której członkowie powołali do życia w 2008 r. w Warszawie Fundację Kresy-Syberia. Jagna Wright zmarła 16.06.2007 r. przegrywając z nieuleczalną chorobą.

Aneta Naszyńska (1958-2010)

współtwórczyni filmu „Zapomniana Odyseja". Filmowiec – profesjonalista, współpracowała przy wielu produkcjach BBC. W swoim dorobku ma m.in. pracę przy montażu amerykańskiego serialu dokumentalnego „History's Raiders" (2001) o historii drugiej wojny światowej. Wraz z Jagną Wright nakręciła także trzyczęściowy film „The Other Truth" („Druga prawda") o stosunkach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Obecnie pracuje nad kolejnymi filmami dokumentalnymi.

 

 

W historię opowiedzianą w dokumencie wprowadzą uczestników spotkania dr Przemysław Różański z Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Krystyna Drat-Ruszczak, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.  

 

Pokaz filmu odbędzie się w czwartek  9 czerwca 2011 r. o godz. 18.00 w auli 015 Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie  (przystanek SKM Sopot Wyścigi, ul. Polna 16/20)

 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 następna > ostatnia >>

Strona 51 z 56
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de