Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski
Książki-oferta kresowa
wtorek, 29 marca 2011 14:24

Wydawnictwo „MARPRESS” w Gdańsku , specjalizujące  się miedzy innymi  w wydawaniu publikacji o tematyce kresowej , przekazało naszemu Towarzystwu kilka egzemplarzy  ostatnio wydanych książek. Są to:

·         Kazimierz Czyrkowski – Wspomnienia Wilnianina (1925-1946),2009

·         Michał Gardowski– Raport Perkuna, 2010

·         Ryszard Kozicki  - Kresowiacy. Tom I. Wschodnia nawala, 2010

·         Ryszard  Kozicki - Kresowiacy. Tom II. Krwawe porachunki, 2010

·         Piotr Tymański - Wileńskie, nowogródzkie, poleskie wspomnienia, 2007

·         Piotr Tymański – Wspomnienia znad Niemna, 2008

·         Stanisława Wojciechowska –Soja – Na oszmiańskich rozstajach, 2010

Książki te wzbogacą  naszą wileńską  bibliotekę – dołączymy je do posiadanych już przez Towarzystwo zbiorów.                                               

                                                       Dziękujemy!!!!

Osoby zainteresowane bliższymi informacjami lub zakupem  książek proszone są o kontakt z Wydawnictwem:

Ø  bezpośredni, w siedzibie Wydawnictwa w Gdańsku, ul. Targ Rybny 10 B

Ø  telefoniczny – 58 301-47-00

Ø  mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szczegółowe informacje o publikacjach wydawnictwa MARPRESS dostępne są na stronie internetowej  www.marpress.pl

 
Wileńskie Wędrówki
wtorek, 22 marca 2011 13:23

16 grudnia 2010 roku  w  Centrum Wystawienniczo – Regionalne Dolnej Wisły „Fabryka Sztuk” w Tczewie miał miejsce wernisaż  wystawy fotografii znakomitego artysty fotografika Włodzimierza Piechowicza:

  „Wileńskie wędrówki 2006-2010”

                               

Pani  Agnieszka Czajkowska-Holz, która była gościem na otwarciu wystawy nadesłała nam swoje

refleksje i opis tego wydarzenia:

                                      

Magiczne Wilno

Na dworze był 20 stopniowy mróz jednaj to nie przeszkodziło   organizatorom    i gościom w pojawieniu się na wystawie fotografii Pana Włodzimierza Piechowicza.

Gości przywitała dyrektor CWRDW pani Alicja Gajewska, która tak przedstawiła autora prac:

Włodzimierz Piechowicz na pytanie, czym jest dla niego fotografia, odpowiada: „Próbą zatrzymania kadrów życia, przy czym bliskie jest mi przesłanie Jana Bułhaka – fotografujcie sercem.

Po raz pierwszy do Wilna pojechał wraz z rodziną 1 maja 2005 roku, by upamiętnić wejście Litwy do Unii Europejskiej.

Podczas wyjazdu stopniowo poddawał się UROKOWI TEGO PIĘKNEGO MIASTA, aż zakochał się w nim. Rok rocznie wracał , by poznawać ciekawych ludzi, piękne miejsca, tętniące życiem uliczki oraz domy całkiem zapomniane.  Sam tak mówi o Wilnie:

 „Żeby poznać atmosferę danego miejsca, nie wystarczy tam pojechać tylko raz. Dopiero po kolejnym wyjeździe zacząłem poszukiwać smaczków Wilna.” Za parę lat nie będzie można poznać wielu z tych miejsc, gdyż zostaną odnowione. W kadrach aparatu pan Piechowicz chciał zachować ich klimat.”

Patronat nad wystawą objęło Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski z siedzibą w Sopocie. Członków organizacji nie przeraził nawet siarczysty mróz i wyjątkowo długa podróż. Przybyli wraz z wiceprezes Towarzystwa, panią Bożeną Kisiel ,która tak zaczęła swoje powitanie:

„Przyjechaliśmy do Państwa prosto z Wilna, z małym przystankiem, który trwa już ponad 60 lat  - Wielu z nas myślało o tym, aby jeszcze raz zobaczyć miasto swojego urodzenia, swojej młodości, miasto bliskie sercu każdego z nas. I teraz tu jesteśmy. Dziękuję panie Włodzimierzu, że nas pan do Wilna zaprosił. Przyjechaliśmy tutaj, by pobyć w Wilnie, poczuć jego atmosferę, może się powzruszać, może troszkę popłakać, pośpiewać... Wilno było, jest i będzie miastem różnokolorowym, różnokulturowym, magicznym dla każdego z nas inaczej. Dla niektórych jest to magia uliczek, zaułków, magia dachów, wież i świątyń wileńskich, magia cmentarzy, magia zaklęta w ludziach.”

Na twarzy pana Włodzimierza, jak i zgromadzonych gości malowało się wzruszenie. Mało kto tak lekko, delikatnie, a jednocześnie poruszająco i od serca potrafi mówić, a zarazem zachęcić do zobaczenia i pokochania Wilna.

By jeszcze bardziej  wczuć się w atmosferę wileńską mogliśmy skosztować kuchni wileńskiej w postaci cepelinów ziemniaczanych i z mięsem, wileńskiej sałatki z buraków, specjalnie wyrabianego smalcu i wędlin, wśród których rozpoznałam kindziuka. Z okazji tego spotkania został przywieziony ciemny chleb prosto z Wilna , a dzięki członkiniom Towarzystwa mieliśmy okazję skosztować domowe ciasto drożdżowe i pierniczki .

W powietrzu unosił się Duch Wilna także za sprawą poezji wileńskiej, recytowanej przez panią Dżemilę Smajkiewicz-Murman, zamieszkałą na stale                          w Gdańsku, która jest dumna ze swych tatarskich korzeni i Tczewiankę Krystynę Łatasiewicz.

 

Pani Dżemila Smajkiewicz-Murman wyrecytowała poemat Wiesława Szymańskiego, a pani Krystyna Łatasiewicz  wiersze swojego ojca, tczewskiego poety  i Wilniuka Józefa Dylkiewicza, który a tomiki „My ź Wilna” pisał            o Wilnie i wileńskich jarmarkach.

Na zakończenie mogliśmy wysłuchać śpiewu  pana Jarosława Butkiewicza, chórzysty Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który zachęcił gości do wspólnego śpiewania  wileńskich piosenek.

Muszę przyznać, iż było to niezwykłe  wydarzenie, gdzie  każdy mógł podziwiać fotografie, porozmawiać z  ich autorem, poznać  kulturę wileńską, także skosztować wyśmienitych wyrobów i wypieków, delektować się poezją i rozmową ze wspaniałymi ludźmi. A to wszystko na jednej wystawie.         Strawa dla ducha i ciała. Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że Wilno zyskało nowych miłośników.

                     Agnieszka Czajkowska-Holz

                                          studentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie                                      

 
LEGIONY PIŁSUDSKIEGO
środa, 08 grudnia 2010 21:37
Otrzymaliśmy, informację z Wielkopolskiego Centrum Wydawniczego w Poznaniu o wydaniu książki pt.:” Legiony Piłsudskiego”:
 
 
                                
Książka „ Legiony Piłsudskiego jest barwną panoramą czynu legionowego czasów pierwszej wojny światowej. Przeglądając spis treści, czytelnik może odnaleźć rozdziały dotyczące poglądów i autorytetów pokolenia Józefa Piłsudskiego, nieznanych kobiet w Legionach, a także opisujące dzień powszedni legionistów czy sztukę Legionów Polskich i literaturę legionową. Tak szerokie spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć, jaką rolę w świadomości wszystkich Polaków odegrały legiony i skąd wzięła się ich szczególna sława w kraju i za granicą.
Publikację podzielono na dwie części, z których pierwsza ukazuje w sposób przystępny dzieje Legionów od ich zarania jeszcze przed wybuchem wojny, aż po schyłek ich istnienia wiosną i latem 1918 roku. Część druga jest mozaiką tematów kluczowych składających się na fenomen odysei legionowej.
Zalety książki:
•    Całościowe ujęcie tematu – Publikacja ukazuje legionistów nie tylko przez pryzmat walki, ale także poprzez przedstawienie ich autorytetów i idei jakimi kierowali się w codziennym życiu.
•    Innowacyjne spojrzenie – Sztuka i literatura stworzona przez legionistów ukazuje nieznane oblicza żołnierskiego życia.
•    Bogaty materiał ilustracyjny – Tradycyjne ilustracje uzupełniają szczegółowe mapy oparte na planach sytuacyjnych z omawianej epoki, a także reprodukcje dokumentów źródłowych i niepublikowanych fotografii.
•    Unikatowe materiały źródłowe – Przedruki z gazet, niepublikowanych rękopisów i pamiętników równoległe z tekstem same w sobie stanowią fascynującą lekturę.
•    Wiarygodne spojrzenie – Książka unika patetyzmu, mitologizacji czy nadmiernego krytycyzmu. Pozwala by czytelnik sam wyrobił sobie zdanie.
Wielkopolskie Centrum Wydawnicze
60-397 Poznań Swoboda 10 A
tel. 061 661-00-27
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
·     Format: 205x295 mm                     CENA KATALOGOWA 270 zł
·      Liczba stron: 520
·       Oprawa: twarda                     
              Do Końca Listopada cena 169 zł
                            
 W sprawie zamówień lub pytań proszę o kontakt z działem sprzedaży pod numerem     
tel. 061 665-01-70 Małgorzata Matysiak
 
środa, 19 maja 2010 17:49
         
 
   

 ICIT     -    Internetowe Centrum Informacji Turystycznej

Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej - Oddział Pomorski

 
 
 
 
 
Wśród członków i sympatyków naszego Towarzystwa jest duże zainteresowanie możliwościami wyjazdów, noclegów , udziału w wycieczkach na Wileńszczyznę . I nie tylko.
Ofert turystycznych jest dużo. Pytanie jak wybrać?
Chcemy przekazywać Państwu informacje o takich miejscach czy imprezach turystycznych, które znamy i polecamy.
Prosimy więc o takie informacje wraz z rekomendacjami  i przesyłanie ich na nasz adres mailowy   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub poprzez kontakt telefoniczny
 
Bożena Kisiel: 604 57 83 51; 58 341 28 97
 
Vilija Tulicka:  796 802 468
 
Witamy!

wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna

i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski na naszej stronie internetowej.

Strona „jest w budowie”. Mamy nadzieję, że niedługo zapełni sie ona informacjami, relacjami, reportażami, głosami w dyskusji itp.

Chcemy, żeby ta strona służyła nam wszystkim i przez nas wszystkich była budowana. Zapraszamy do przysyłania nam swoich propozycji, informacji, tekstów, wspomnień.

Powstanie naszej strony zawdzięczmy Janowi Pieniążczakowi, uczniowi VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku – to on udostępnił swój serwer , założył naszą stronę i uczy nas jak z niej korzystać, jak tworzyć.

 

Dziękujemy Ci Janku!!!

 

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

Oddział Pomorski

 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 następna > ostatnia >>

Strona 52 z 56
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de