Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski
Dni Kultury Gdańska w Wilnie
poniedziałek, 21 października 2013 20:53

 

Festiwal Wilna w Gdańsku gości w naszym mieście już od 10-ciu lat.  Gdańsk natomiast  prezentował się w Wilnie w roku 2013 po raz drugi. W dniach 12-15 września  miały miejsce Dni Kultury Gdańska w Wilnie.

Wilnianie mieli okazję obejrzeć wystawy, posłuchać koncertów, uczestniczyć w różnych wydarzeniach przygotowanych przez artystów gdańskich.

Nie zabrakło również propozycji   naszego  Towarzystwa.

Nie udałoby się  nam uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu w Wilnie gdyby nie pomoc  Pana Przemysława Wojciechowskiego z  UM w  Gdańsku

i Pani Ireny Brazis z Domu Kultury Polskiej  w Wilnie.                        

                                            DZIĘKUJEMY !!!!!!!

Pokazaliśmy w Wilnie, przygotowany we współpracy z Centrum sztuki Współczesnej Łaźnia i II Podstawowo-Gimnazjalnym Zespołem Szkół Społecznych STO, spektakl „Nowe legendy Gdańskie”.

Zawieźliśmy do Wilna również  naszą wystawę „Z Wilna do Gdańska”, którą można było oglądać w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

 Relację filmową z tych wydarzeń  można obejrzeć na stronie Wilnoteki TV Polonia.

http://www.wilnoteka.lt/pl/tresc/dni-gdanska-w-wilnie-szansa-na-zblizenie-polsko-litewskie

 

 

Tam również ukazał się tekst Romana Nienartowicza:

Dni Gdańska w Wilnie szansą na zbliżenie polsko-litewskie

 

W Wilnie zakończył się Jarmark Narodów, który trwał od piątku przez cały weekend. W ramach Jarmarku Narodów już po raz trzeci zorganizowano Festiwal "Dni Gdańska w Wilnie". Wileńskiej publiczności zaprezentowana została sztuka, rzemiosła, muzyka i tańce artystów z Wileńszczyzny, a także z Polski.

Jednym z pierwszych projektów zaprezentowanych na Festiwalu "Dni Gdańska w Wilnie" był dziecięcy spektakl "Nowe Legendy Gdańska". Projekt ten powstał z inicjatywy Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej pod kierownictwem prezes tego oddziału Bożeny Kisiel. W projekcie czynny udział wzięły Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" oraz II Podstawowo-Gimnazjalnym Zespołem Szkół Społecznych STO w Gdańsku. Do projektu zaproszono artystów z Polski i Litwy: Auksė Petrulienė, Barbarę Piórkowską, Tomasa Dobrovolskisa, Marcina Malinowskiego.

Oprócz znaczenia kulturowego spektakl ma niezwykle istotne znaczenie społeczno-polityczne. Oprócz dzieci ze szkoły w Gdańsku uczestniczyli w nim uczniowie kilku litewskich szkół Wilna, w tym z wileńskiego Gimnazjum Szymona Dowkonta. Współpraca dzieci i środowisk artystycznych z Polski i Litwy przełamuje stereotypy między narodami i stanowi pomost, który potrafi łączyć ludzi poprzez sztukę. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku młodego pokolenia, które dopiero wkracza w dorosłe życie. Organizatorka projektu "Nowe Legendy Gdańska", Bożena Kisiel, uważa, że projekt jest ważny, ponieważ stanowi wkład w budowanie dobrej przyszłości obu narodów: polskiego i litewskiego.

"Taki mamy cel, taka jest też strategia naszego działania i taką postawiliśmy misję, żebyśmy mieli wkład na tyle, na ile jest to możliwe w budowanie dobrej przyszłości, czerpiąc z naszych zasobów, z naszych doświadczeń, ze wspólnej historii, która ma lat kilkaset, w której były i dobre, i złe momenty, i wspaniałe, i bardzo trudne, ciężkie, jak to jest zawsze czy w rodzinie, czy wśród ludzi, którzy mieszkają na tym samym terenie, nie da się przeżyć bez konfliktów, bez trudnych sytuacji, ale to są wszystko nasze zasoby, wszystko to, co mamy i co możemy wykorzystać do budowania dobrych relacji" - powiedziała w wywiadzie dla Wilnoteki Bożena Kisiel.

Kolejnym projektem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, zaprezentowanym w ramach festiwalu, była wystawa pod tytułem "Z Wilna do Gdańska". Stanowi ona część projektu "Drogi do Gdańska - Exodus XX wieku". Ocalenie od zapomnienia indywidualnej historii osób i rodzin, które w okresie powojennym przeniosły się z dawnych wschodnich kresów Polski do Gdańska jest celem przewodnim projektu.

W Domu Kultury Polskiej odbył się pokaz filmu "Karol Olgierd Borchardt - kapitan własnej duszy" w reżyserii Michała Dąbrowskiego. Film opowiada o życiu pisarza marynisty, które zaczęło się w Moskwie. Potem był Paryż i Wilno. W Wilnie bohater filmu wychowywał się pod opieką matki. Jego ojciec był wicemerem Wilna. Film to także historia o powstaniu Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie na Pomorzu, kształcącej oficerów polskiej floty handlowej.

Podczas Festiwalu "Dni Gdańska w Wilnie" odbyło się wiele innych ciekawych, emocjonujących i barwnych spektakli, występów, pokazów. W odróżnieniu od Festiwalu "Wilno w Gdańsku" odbywał się on zaledwie po raz trzeci, jednak zebrał liczne grono osób zainteresowanych kulturą polską, a także stosunkami polsko-litewskimi. Dlatego jest on niezwykle istotny dla Polski i Litwy - stanowi pomost pomiędzy narodami polskim i litewskim, który może sprzyjać poprawianiu wzajemnych relacji.

 

 Pisano o  nas również w Tygodniku Wileńszczyzny  (26 września – 2 października 2013.).

 alt

 
Kino Wileńskie
środa, 16 października 2013 10:36

 

 

Serdecznie zapraszamy na jedenaste spotkanie z cyklu „Kino Wileńskie”, które odbędzie się w czwartek 17 października 2013 r. o godz. 16.00 w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku-Wrzeszczu, al. Gen. Hallera 14, sala 216.

Naszym gościem już po raz trzeci będzie Pan Józef Wierzba, emerytowany dziennikarz Oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku, autor kilkuset programów, reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce kresowej i o Polakach mieszkających w krajach nadbałtyckich, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Zaprezentujemy cztery filmy Pana Wierzby:

  •   My z niego wszyscy (film o życiu i twórczości Adama Mickiewicza);
  • Sleńdzińscy - malarze z Wilna (opowieść filmowa o kilkupokoleniowej rodzinie, uzdolnionej artystycznie);
  • Jubileusz wileńskiej polonistyki (reportaż o dziejach polonistyki na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie przed II wojną światową i po wojnie);
  •    XVIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” (relacja z festiwalu, który odbywa się w Niemenczynie).

 

                              Zarząd Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

                            Kontakt: Przemysław Namsołek tel. kom. 500-834-349; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Spotkanie Wileńskie
czwartek, 19 września 2013 08:46

 

Serdecznie zapraszamy  członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski  na nasze

                                              XXII  Wileńskie Spotkanie .

Spotykamy się  19 września (czwartek) 2013r.  o godz. 16.00 w   Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku  przy ul. Hallera 14 -  będziemy wspominać Festiwal Wilna w Gdańsku i Dni Kultury Gdańska w Wilnie oraz dyskutować o naszych nowych planach.

                                                                                              Do zobaczenia!                                                                

              Zarząd Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział

                                                                                      Bożena Kisiel  -   kom. 604 57 83  51                                

 
Piknik kresowy
środa, 18 września 2013 19:04

alt

 
Zaproszenie
niedziela, 25 sierpnia 2013 23:56

 

Szanowni Państwo, członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

         Rok 2013 jest rokiem szczególnym w wieloletniej już współpracy  miasta Gdańska i Wilna.

W tym roku bowiem będziemy obchodzić jubileusz  dziesięciolecia Festiwalu Wilna w Gdańsku.

Tradycja  tych ważnych, dla nas gdańskich Wilnian, dni sięga już roku 2003.

W tym roku również, po raz pierwszy, będziemy nie tylko uczestnikami  ale  współorganizatorami   tego Festiwalu.

Efekty naszej współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia , II Podstawowo –Gimnazjalnym Zespołem Szkół Społecznych STO w Gdańsku i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdańsku zostaną zaprezentowane na Festiwalu:

                                         Finał projektu VNO/GDN

5 września 2013, czwartek, o godz.19:00  w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Gdańsk ,

ul. Jaskółcza 1
Instalacja architektoniczno-kulinarna stworzona wspólnie z grupą członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
Bazą dla stworzenia instalacji architektonicznej były warsztaty architektoniczne z ekspatriantami z Wilna,    podczas których uczestnicy analizowali obrazy zapamiętane z wileńskiego dzieciństwa, wczesnej młodości związane z przestrzenią prywatną, domem. Posłużyły one grupie architektów do stworzenia instalacji, będącej wypadkową wspomnień i współczesnego Wilna. Przestrzeń prywatna stworzona zostanie od nowa, może inne spojrzenie na Wilno, pozwoli na swoiste odczarowania miejsca. Jednocześnie będzie okazją do przybliżenia ich historii, będącej także częścią opowieści Gdańska.
     Warsztaty były prowadzone przez: Kaję Pobereżny, Michała Podgórczyka, Bognę Olejarz

 

                                               Warsztaty kulinarne
30 sierpnia -5 września 2013 (czwartek – finał)w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” Gdańsk ,ul. Jaskółcza 1
Warsztaty kulinarne nawiązywać będą do tradycji spotkań przy wspólnym stole, nadal obecnej we wspomnieniach ekspatriantów. Bazując na tradycyjnych, wileńskich recepturach przygotowany zostanie poczęstunek towarzyszący wernisażowi projektu VNG/GDN. Będzie to okazja do przypomnienia tradycji kulinarnych, podzielenia się wileńskimi recepturami i stworzenia przyjaznej domowej atmosfery.

Warsztaty będą prowadzone przez Małgorzatę Meller

                                    Nowe legendy gdańskie  

                                      projekt multimedialny (muzyka na żywo, animacja, film)

 

6 września  2013 (piątek) godz. 21:00 Galeria Pionova, ul. Olejarna 2

 

„Nowe Legendy Gdańskie” to projekt, który powstał ze współpracy CSW Łaźnia, Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski oraz II Podstawowo –Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych STO w Gdańsku. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć bazujących na kreowaniu polsko-litewskiego dialogu.
Do projektu zaproszeni zostali artyści polscy i litewscy - Aukse Petruliene, Barbara Piórkowska, Tomas Dobrovolskis, Marcin Malinowski. Warsztaty z młodzieżą podzielone zostały na kilka etapów. Najpierw, wspólnie z Barbarą Piórkowską i nauczycielkami  uczestnicy warsztatów  stworzyli nowe, gdańskie legendy. Podczas pracy z Aukse Petruliene przybrały ona niecodzienną formę wizualną. Litewska artystka zapoznała młodzież ze stworzoną przez nią techniką – teatru psilikonowego. W ostatnim etapie projektu „Nowe Legendy Gdańskie”, na warsztatach muzycznych z Tomasem Dobrovolskisem oraz Marcinem Malinowskim, uczestnicy pracować będą nad utworem, który wykonają na żywo.
Koordynatorka projektu z TMWiZW: Bożena Kisiel

Warsztaty literackie: Barbara Piórkowska
Warsztaty Teatru Psylikonowego: Aukse Petruliene, Darius Petrulis - dokumentacja filmowa oraz edycja.
Warsztaty muzyczne: Tomas Dobrovolskis, Marcin Malinowski
Nauczycielki koordynujące z ramienia II Podstawowo –Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych STO w Gdańsku; warsztaty kreacji twórczej – Anna Warzecha, Emilia Karolewicz-Senczyszyn
Koordynatorki projektu z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska, Jowita Buraczewska
                               Projekt otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta w Gdańsku.

 

 Serdecznie zapraszamy!!!

                                                                               Bożena Kisiel  - prezes TMWiZW Oddział Pomorski

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 następna > ostatnia >>

Strona 50 z 64
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de