exodus xx
Projekt: Drogi do Gdańska-Exodus XX wieku
piątek, 02 kwietnia 2010 09:51
                 
altW roku 2007 miałam okazje obejrzeć muzeum  „Dom Emigranta” w Bremerhaven .
Ekspozycja poświęcona jest ponad 7 milionom ludzi różnej narodowości (w tym Polaków), którzy na przełomie XIX i XX wieku wyemigrowali , wypływając z portu w Bremarhaven, do USA w poszukiwaniu godnych warunków życia, „za chlebem”.
Bremerhavskie muzeum  nie tylko korzysta z najnowszych technologii   ale przede wszystkim  to muzeum interaktywne, nastawione na aktywne zaangażowanie odbiorcy .
Biletem wstępu jest karta pokładowa, która pozwala „odbyć” rejs z Bremerhaven do Ameryki .
 Wizyta w tym Muzeum była dla mnie inspiracją i zaowocowała pomysłem, żeby poznać i udokumentować drogę jaka przebyli Polacy  ze wschodnich kresów Polski, których zawirowania historii po II wojnie światowej zmusiły do opuszczenia swoich stron rodzinnych.
Gdańsk jest miastem posiadającym długą, ponad tysiącletnią historię, ale po II wojnie światowej zaczął na nowo budować swoja tożsamość, tradycje. W roku 1945  zniszczony w 90% Gdańsk opustoszał. Miasto  zaczęli zasiedlać nowi przybysze .
Około 30% mieszkańców Gdańska swoje rodowody wiedzie z Wileńszczyzny
Każdy z przybywających do tego miasta miał istotny wpływ na to czym i jaki Gdańsk jest teraz.
W tym mieście   po II wojnie znalazła sie  również moja rodzina opuszczając rodzinne strony należące dziś do Białorusi. Myśl o upamiętnieniu naszej, czyli Kresowiaków,  drogi  do Gdańska jest wiec dla mnie również ważna osobiście.
Odbyłam wiele spotkań i rozmów z ludźmi, dzieląc się swoimi pomysłami i zamiarem  stworzenia jakiejś formy muzeum, która opowiadałaby o naszej drodze do Gdańska.
Z tych spotkań i rozmów narodził się pomysł stworzenia Wirtualnego Muzeum  pt. „Drogi do Gdańska- Exodus XX wieku”.
Udało mi się wokół tego zamiaru skupić z wiele  wspaniałych osób w tym również  – nauczycieli i  młodzież z gdańskich szkół.
Dzięki temu pomysł został przekuty w projekt, o którego kolejnych etapach będziemy opowiadać
na naszej stronie internetowej.
 

Bożena Kisiel

 


© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de