Zapomniana Odyseja
wtorek, 31 maja 2011 20:03

alt

 

Zapomniana Odyseja”   to przejmujący obraz poświęcony obywatelom polskim

deportowanym w latach 1940-1941 do ZSRR.  

Autorki „Zapomnianej Odysei" Jagna Wright i Anety Naszyńska  urodziły się w Polsce, ale swe życie i zawodową aktywność związały z Anglią.

 

Mimo ogromnych trudności, m.in. finansowych, stworzyły film, który dla

środowiska Sybiraków, po wojnie zmuszonych do pozostania na Zachodzie, stał się świadectwem, że ich historia nie została zapomniana, a oni odrzuceni. Ich dzieci i wnuki mogły, często po raz pierwszy, dowiedzieć się dokładnie, co było powodem tragicznych losów ich rodziców i dziadków w czasie II wojny światowej.

Zrealizowany własnymi siłami dokument został zauważony. Emitował go m.in. wielokrotnie brytyjski History Channel, stacje telewizyjne w USA, Kanadzie, Japonii, Polsce, Danii i innych krajach. Był także pokazywany na wielu festiwalach i pokazach na całym świecie. Stał się m.in. inspiracją dla Petera Weira – australijskiego reżysera filmowego (Piknik pod Wiszącą Skałą; Stowarzyszenie Umarłych Poetów) do rozpoczęcia w marcu 2009 r. zdjęć do filmu „The Way Back" na podstawie wspomnień Sławomira Rawicza – ucieczki z gułagu do Indii.

O autorkach:

Jagna Rapf-Wright (1950-2007)

reżyser filmu – była człowiekiem o wielkim sercu, pełną pogody ducha i energii osobą. Z wykształcenia anglista i tłumacz, z zamiłowania historyk-dokumentalista. Zbierała świadectwa ocalonych z ZSRR Polaków i ukazywała ich losy światu poprzez filmy dokumentalne. Jej twórczość zainspirowała grono przedstawicieli Polonii do utworzenia dyskusyjnej grupy Kresy-Syberia, której członkowie powołali do życia w 2008 r. w Warszawie Fundację Kresy-Syberia. Jagna Wright zmarła 16.06.2007 r. przegrywając z nieuleczalną chorobą.

Aneta Naszyńska (1958-2010)

współtwórczyni filmu „Zapomniana Odyseja". Filmowiec – profesjonalista, współpracowała przy wielu produkcjach BBC. W swoim dorobku ma m.in. pracę przy montażu amerykańskiego serialu dokumentalnego „History's Raiders" (2001) o historii drugiej wojny światowej. Wraz z Jagną Wright nakręciła także trzyczęściowy film „The Other Truth" („Druga prawda") o stosunkach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Obecnie pracuje nad kolejnymi filmami dokumentalnymi.

 

 

W historię opowiedzianą w dokumencie wprowadzą uczestników spotkania dr Przemysław Różański z Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Krystyna Drat-Ruszczak, prof. Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.  

 

Pokaz filmu odbędzie się w czwartek  9 czerwca 2011 r. o godz. 18.00 w auli 015 Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie  (przystanek SKM Sopot Wyścigi, ul. Polna 16/20)

 
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de