Wileńskie Spotkania
środa, 07 marca 2018 19:35

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna

i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski na nasze

 

XLI Wileńskie Spotkanie

 

Spotykamy się 15 marca  (czwartek) 2018r. o godz. 16.00  w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa Gdańsk-Oliwa ul. Opata Jacka  Rybińskiego 10

W ramach naszego nowego cyklu 

 „Nasze losy i przesłania” 

 

Pan Tomasz Snarski    

 

opowie nam o jego związkach z Wilnem, działalności na rzecz praw Polaków na Litwie, twórczości poetyckiej oraz

      „wileńskiej tożsamości”

 

       }alt 

 

            Tomasz Snarski – urodzony w 1985 roku w Gdańsku, jest adwokatem,  doktorem nauk prawnych (adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego), poetą.

               Aktywnie  działa na rzecz ochrony praw człowieka. W marcu 2011 roku złożył do Parlamentu Europejskiego petycję „Prawa językowe Polaków na Litwie”, dzięki której problem dyskryminacji polskiej mniejszości na Litwie został nagłośniony na forum europejskim.

               Jest orędownikiem współpracy polsko - litewskiej opartej o wzajemny szacunek i poszanowanie praw fundamentalnych. W 2015 roku zwyciężył w konkursie Polacy Wielu Kultur, zorganizowanym przez Kwartalnik „Znad Wilii” za tekst pt. „Wilno moich marzeń”, natomiast w  2016 roku w Warszawie otrzymał Nagrodę im. Witolda Hulewicza między innymi za twórczość poetycką oraz obronę mniejszości polskiej na Litwie w Parlamencie Europejskim.

               W 2016 roku w Wilnie nakładem Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej na Rzecz Rozwoju Kultury „Znad Wilii” ukazał się jego drugi tomik poezji pt. „Werblista” (pierwszy pt. Przezpatrzenia ukazał się w 2012 roku w Gdańsku). Tomasz Snarski jest obecnie stałym współpracownikiem  Kwartalnika „Znad Wilii”. Jako poeta uczestniczył w licznych spotkaniach autorskich, w tym trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj  nad Wilią” w Wilnie, a w ubiegłym roku
w Międzynarodowym Festiwalu Poezji Letras en La Mar w Puerto Vallarta w Meksyku. Jego wiersze zostały przetłumaczone na język japoński, litewski oraz hiszpański.

               W 2017 roku był wolontariuszem w wileńskim Hospicjum bł. kś Michała Sopoćki. W tymże roku został też przyjęty do Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy.

               Na naszym spotkaniu będziemy mieli okazję posłuchać wierszy poety,  jak  i nabyć tomiki jego poezji. Opowie również o swoich związkach z miastem nad Wilią opartych nie tylko o wileńskie korzenie rodziny, lecz również o zawiązane przyjaźnie, wolontariat hospicyjny oraz działalność społeczną.

Do zobaczenia

Bożena Kisiel tel.604 57 83 51

 

 
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de