O Festiwalu
niedziela, 25 sierpnia 2013 23:26

 

                                     alt

                              O festiwalu

Festiwal „Wilno w Gdańsku” już od kilku lat pokazuje to, co progresywne w kulturze Litwy. W tegorocznej edycji festiwalu, w części poświęconej sztukom wizualnym, zaprezentowana zostanie wystawa homeMADE. Zaproszeni do tego projektu zostali artyści polscy i litewscy, w tym: Nicolas Grospierre, Anete Grzeszykowska, Szymon Rogiński, Julijonas Urbonas, Rimas Sakalauskasa, Alicja Karska i Aleksandra Went, Przemysław Jasielski, Lina Zaveckyte oraz Alicja Bielawska. Tematem wystawy jest przestrzeń prywatna. Artyści używając różnych środków wyrazu, fotografii, rysunku, wideo, instalacji, wprowadzają nas w swoje własnoręcznie skonstruowane przestrzenie. Tworzą własne mikroświaty poszukujące antidotum na otaczającą nas rzeczywistość; korzystając z elementów najbliższych, najłatwiej dostępnych konstruują nowe obrazy uciekające od oryginału.

Tegoroczną edycją odchodzimy od zwyczajowej formuły prezentacji najnowszej sztuki litewskiej. Gdańsk, Wilno to dwa miasta geograficznie nie tak od siebie odległe, połączone tragiczną historią zdają się być szczególnie bliskie. Wielu ekspatriantów z Wilna trafiło do zrujnowanego Gdańska, pozostawiając za sobą dom, meble, pamiątki; przywożąc jedynie kilka podstawowych rzeczy i bagaż pełen wspomnień.

W tegorocznej edycji Festiwalu zamierzamy przeanalizować zagadnienie domu, przedmiotów, smaków, zapachów tworzących go, a także całej gamy wspomnień w nim obecnych. Na bazie obrazu „bezpiecznej” przestrzeni prywatnej, bezpiecznego miejsca dzieciństwa, rodzinnego domu utrwalonego w pamięci ekspatriantów, chcemy zbudować dialog ze współczesnym Wilnem. W tegorocznej edycji Festiwalu „Wilno w Gdańsku” stawiamy na polsko-litewski dialog.
Oprócz wystawy zaprezentowane zostaną warsztaty będące wspólną realizacją grupy młodych architektów i repatriantów z Wilna oraz „Teatr Psilikonowy” – wspólną realizację litewskich artystów z grupą gdańskiej młodzieży.

„Wilno w Gdańsku” otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stereotypów, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Do projektów zostali zaproszeni artyści z całej Polski oraz Litwy.

                                                  Serdecznie zapraszamy                             
alt

 
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de