sobota, 31 lipca 2021 07:46 |
Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
PANA WACŁAWA DZIEWULSKIEGO
Odszedł od nas 29 lipca 2021 roku

Wilnianin od lat związany z Gdańskiem, jeden z założycieli Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Nie sposób jest w krótkich słowach powiedzieć o tym co zrobił on dla pamięci o Wileńszczyźnie, o naszej historii, o naszych rodakach.
Jego działalność zostawiła ogromny ślad w sercach i umysłach wielu gdańszczan, a przede wszystkim młodego pokolenia, o które dbał szczególnie.
Nie tylko w bibliotekach, ale i w niejednym gdańskim domu znajdują się Jego publikacje, materiały historyczne.
Zapisał się On także w pamięci każdego z nas, jako człowiek niezwykły – prawy, uważny, otwarty i wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka ,posiadający ogromną wiedzę i chętnie się nią dzielący , dbający o spuściznę historyczną, pamięć o naszych przodkach.
Rodzinę i przyjaciół Pana Wacława prosimy o przyjęcie naszych najgłębszych wyrazów współczucia -
Zarząd i Członkowie Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej |
|
środa, 07 lipca 2021 19:24 |

MAŁE, WIELKIE DLA GDAŃSKICH WILNIAN WYDARZENIE!!!!
TOTWENKI BĘDĄ MIAŁY W GDAŃSKU SWOJĄ GÓRĘ, SWOJE „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”!
Grażyna Totwen - Kilarska w imieniu prof. Witolda Pawła Burkiewicza, autora projektu „Spojrzenie na Gdańsk” zaprasza ma wydarzenie artystyczne: „Otwarcie widoku z Pogańskiej Góry w Gdańsku Wrzeszczu. Ten punkt widokowy będzie poświęcony wilniankom Oldze, Ewie i Irenie Totwen.
Totwenkom , jak je nazywano, udało się, w r.1945 przewieźć ,w pociągu przesiedleńców, swój unikalny, wspaniały Teatr Łątek. I przez kilka lat mieliśmy w Gdańsku „Wileński teatr Łątek”
Pewnie żyje jeszcze wiele osób, które bywały na przedstawieniach w siedzibie teatru na Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.
Ja po raz pierwszy oglądałam tam „Słowika’. Dzisiaj chodzę do Teatru Miniatura na … spektakle dla seniorów.
Spotykajmy się w sobotę , 10 lipca 1921,o godz.21.30, u podnóża Góry Pogańskiej, aby powędrować dalej ścieżką ku górze, do Grodziska. W program m.in. wystąpią marionetki, ekspatriowanego w r.1945 wileńskiego Teatru Łatek Olgi, Ewy i Ireny Totwen, ożywiane przez Grażynę Totwen- Kilarską, wnuczkę Olki i córkę Ewy.
Kto może wybrać się na ten, trochę wymagający wysiłku, spacer – niech przybywa!
Do zobaczenia – Bożena Kisiel
 |
sobota, 01 maja 2021 08:47 |
Ogromny smutek, żal i niedowierzanie
Pani Helena Zawistowska nie żyje
Była jedna z nas – Gdańszczanką z Wilna, Ukochała te dwa miasta. Wilno bo zawsze obecne w Jej uczuciach i pamięci .
Miłość do Wileńszczyzny oddała w swojej znakomitej książce pt. „Od Wilii po Uklę”.
W Gdańsku spędziła całe swoje dorosłe życie .Była lekarzem o głęboko humanistycznej duszy.
A przede wszystkim była wspaniałym człowiekiem o ogromnej, wszechstronnej wiedzy, osobą o niezwykłej kulturze osobistej, skromną, obdarzoną poczuciem humoru, emanującą optymizmem i radością życia.
Zawsze była ciekawa świata , zainteresowana ludźmi i posiadała wspaniałą umiejętność okazywania im ogromnego szacunku .
Trudno sobie wyobrazić, że Pani Heleny, wieloletniej członkini Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej nie będzie już wśród nas .
Jej wspomnienia z drogi do Gdańska z Wilna zostały zapisane w naszym Cyfrowym Archiwum Pomorskich Kresowiaków (www.capk.pl ).
Bożena Kisiel
Prezes Pomorskiego Oddziału
Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej |
|
środa, 07 lipca 2021 13:15 |

W niedzielę 11 lipca br., w Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej
w Gdańsku zaprasza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Janowej Doliny rozkwit i zagłada”. Pan Kozłowski jest popularyzatorem wielowątkowego i wielokulturowego dziedzictwa ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, którego celem jest wszechstronna popularyzacja wiedzy o Kresach. Jest też kolekcjonerem, posiadaczem największej prywatnej kolekcji pamiątek i materiałów dotyczących Kresów, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów. Autor i współautor kilkunastu wystaw historycznych, prezentowanych w różnych częściach Polski, a także ponad 230 prezentacji multimedialnych poświęconych Kresom.
Wydarzenie poprowadzi prof. Bartosz Korzeniewski - pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową
i Studiów Muzealnych.
Prezentacja jest realizowana w ramach projektu „Kresy zapoznane. Wielokulturowe dziedzictwo ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” z programu Edukacja kulturalna MKDNiS, którego realizatorem jest Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych.
Prezentacja wraz z dyskusją odbędzie się w sali kinowej na poziomie -3, w godzinach 12:00 – 14:00, wstęp wolny. Całość wydarzenia będzie również dostępna za pośrednictwem transmisji w mediach społecznościowych.
|
piątek, 02 kwietnia 2021 18:02 |
Drodzy Członkowie i Przyjaciele Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej,
niech te Wielkanocne Święta będą dla Was czasem refleksji, spokoju i nadziei.
Cieszmy się każdą chwilą naszego życia i bądźmy dobrzy dla siebie nawzajem.
Wam i Waszym bliskim życzymy dobrych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy
Zarząd Pomorskiego Oddziału TMWiZW
 |
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>
|
Strona 13 z 64 |