Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski
Gdańsk w Wilnie 2021
wtorek, 21 września 2021 08:14

Tomasz Snarski, przyjaciel naszego Towarzystwa i  dyrektor artystyczny festiwalu "Wilno w Gdańsku" 2021, reprezentował również Gdańsk na festiwalu "Gdansk w Wilnie"

W piątek, 17 września, w samym centrum Wilna przy placu V. Kudirki odbyło się uroczyste otwarcie tegorocznej edycji festiwalu „Gdańsk w Wilnie”. Na program dwudniowego wydarzenia złożą się koncerty, prezentacje, spotkania literackie. Jedno z nich – z prawnikiem poetą, publicystą, filozofem dr. Tomaszem Snarskim odbyło się w siedzibie Związku Pisarzy Litwy. Wzięli w nim również udział: poeta Eugenijus Ališanka i o. Arūnas Peškaitis OFM. Spotkanie moderował poeta i tłumacz Tomas Taškauskas.

 

alt

 
Uroczystość w Kościele Św. Trójcy w Gdańsku
wtorek, 21 września 2021 07:38

OJCIEC TOMASZ JANK HONOROWYM CZŁONKIEM POMORSKIEGO ODDZIAŁU TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW WILNA I ZIEMI WILEŃSKIEJ !

W ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku w dniu 5 września 2921 roku w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku miała miejsce uroczysta Eucharystia w intencji wszystkich wilnian oraz gdańszczan o wileńskich korzeniach pod przewodnictwem o. dra Tomasza Janka OFM Conv - gwardiana klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Gdańsku, rektora Kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku oraz duszpasterza Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział Pomorski .
W roku 2019 , w 30-tą Rocznice istnienia naszego Towarzystwa, w kaplicy św. Anny kościoła Św. Trójcy, gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej , o. Tomasz powierzył nas opiece Matce Bożej Miłosierdzia.
Bożena Kisiel - Prezes Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

 

(zdjęcia Andrzej Matulewicz)
altaltalt
 
Zaproszenie
sobota, 18 września 2021 12:47

 

ZWIĄZEK  SZLACHTY POLSKIEJ I POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZIEMIAŃSKIEGO ZAPRASZA

 

Szanowni Państwo.

Posłowie Sejmu Wielkiego to szlachta i ziemianie. Więc potomkowie szlachty i ziemian są potomkami tych którzy byli Posłami i Senatorami Sejmu Wielkiego. W związku z tym zapraszamy członków i sympatyków Związku Szlachty Polskiej i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego na debatę publiczną w Muzeum w Waplewie:

Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego oraz Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim zaprasza na kolejną debatę historyczną
"Sejm Wielki i Konstytucja 3 maja - historia i dziedzictwo"
Uczestniczyć będą:
dr hab. Rafał Lis z Akademii Ignatinanum w Krakowie
dr Oskar Kanecki z Akademii Pomorskiej w Słupsku
Piotr Andrzejewski Sędzia Trybunału Konstytucyjnego
Debatę zorganizował, poprowadzi i będzie moderował
Michał Kwilecki - Kanclerz Senatu SPSW
***
W pierwszej części członkowie panelu będą wymieniali swoje poglądy w części drugiej liczymy na czynny udział zgromadzonej publiczności.
Debacie będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Ambasadę Litwy w Polsce z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Obojga Narodów.
sobota 25 września 2021 roku o godzina 14.00

 

Z szacunkiem,

Michał Kwilecki.

alt

 
Wileńskie Spotkania
wtorek, 14 września 2021 08:50

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Pomorskiego Oddziału

Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej i wszystkich zainteresowanych   na nasze  

 

LI Spotkanie Wileńskie

 

Spotykamy się w Domu Zarazy w Oliwie ul. Stary Rynek Oliwski 15

w czwartek16 września  2021 o godz. 16.00

 

 Naszym gościem będzie Pan Andrzej Macur, który zaprezentuje swoją nową książkę pt. „Trudna kresowa miłość”. Książka ta (będzie dostępna na spotkaniu) jest zbiorem wspomnień i wierszy Pani Heleny Macur, matki Pana Andrzeja

Jest to nasze pierwsze nasze spotkanie od czasu wybuchu pandemii – pamiętajmy, że jeszcze obowiązują nas (w pomieszczeniach zamkniętych) maseczki

Do zobaczenia – Bożena Kisiel

Prezes Pomorskiego Oddziału TMWiZW 

alt

 

 
NIE ŻYJE RYSZARD ADAMOWICZ
sobota, 28 sierpnia 2021 16:11
alt
 
Nie mogę uwierzyć, że Pana Ryszarda nie będzie już z nami. Ogromny smutek ,żal i niedowierzanie. Wydawało się, że będzie zawsze. Był człowiekiem niezwykle dzielnym, skromnym, prawym, o ogromnej kulturze osobistej, Zawsze żywo zainteresowany tym co działo się w Polsce i na świecie.
A nade wszystko ukochał miasto swojej młodości – Wilno. Tę miłość przekazał tez swojemu synowi śp. Pawłowi Adamowiczowi, Prezydentowi Gdańska.
Pan Ryszard był aktywnym członkiem naszego Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Przyjeżdżał na nasze spotkania nawet wtedy, gdy już trudno było mu się poruszać.
Zawsze można było na Niego liczyć. Bardzo dbał o to, żeby pamięć o Wileńszczyźnie i gdańskich wilnianach trwała w Gdańsku.
Rodzinę i przyjaciół Pana Ryszarda proszę o przyjęcie naszych najgłębszych wyrazów współczucia.
Bożena Kisiel - prezes Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

 

 

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 64
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de