Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski
Zaproszenie na wystawę
wtorek, 03 listopada 2015 17:53

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do podróży przez epoki, religie i… obrazy grzechu w sztuce europejskiej!

Wystawa:

 

G R Z E C H. OBRAZY GRZECHU W SZTUCE EUROPEJSKIEJ OD XV DO POCZĄTKU XX WIEKU

 

                                                    alt

Kuratorka: dr Beata Purc-Stępniak

Wystawa „Grzech. Obrazy grzechu w sztuce europejskiej od XV do pocz. XX wieku” zorganizowana w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest poświęcona problemowi ikonograficznemu, obejmującemu refleksję na temat doświadczania zła. Grzech należy do pojęć moralnych, negatywnie wartościujących postępowanie ludzkie w teologicznym aspekcie jego rozumienia. Jest nierozerwalnie związany z historią człowieka oraz jego obyczajowością. Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że stanie się ona dla zwiedzających okazją do zapoznania się ze sposobami obrazowania grzeszności w sztuce europejskiej, wyzwoli przemyślenia nad postawami i dylematami moralnymi czasów współczesnych. Do dziś aktualnych jest wiele motywów używanych w sztuce dawnej, a będących zapisem tego, co człowiek robi z własną moralnością, religijnością lub jej brakiem. W Polsce będzie to pierwsza tak duża prezentacja poświęcona problematyce grzechu, wyrażonego w dziełach sztuki europejskiej należących do różnych dziedzin wypowiedzi artystycznej – od malarstwa po rzemiosło artystyczne. Na wystawie zgromadzono ponad 300 wybitnych dzieł sztuki. Pochodzą one z muzeów zagranicznych i polskich. Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz bogaty program edukacyjny, popularyzatorski i naukowy skierowany do osób w różnym wieku.

 

Ekspozycja obejmie sale wystawiennicze Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1 oraz Oddziału Zielona Brama, przy ul. Długi Targ 24.

 

Wystawa będzie czynna od 8 listopada 2015 do 31 stycznia 2016

 

Wernisaż: 7 listopada o godzinie 17.00, Muzeum Narodowe- Oddział Zielona Brama Gdańsk, ul. Długi Targ 24

 
Narodowe Święto Niepodległości
środa, 28 października 2015 09:03

alt

 
Kino Wileńskie
środa, 14 października 2015 19:43

 

Serdecznie zapraszamy na dwudzieste spotkanie z cyklu „Kino Wileńskie”, które odbędzie się w czwartek 15 października 2015 r. o godz. 16.00 w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku-Wrzeszczu, Al. Gen. Hallera 14, sala 319.

Już po raz piąty gościem „Kina Wileńskiego” będzie Pan Józef Wierzba, emerytowany dziennikarz Oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku, autor kilkuset programów, filmów dokumentalnych o Kresach Wschodnich i o życiu naszych rodaków na Wschodzie. Podczas spotkania wyświetlę pięć filmów zrealizowanych przez Pana Wierzbę. Zaprezentuję film „Duszpasterz Wileńszczyzny” z 2007 r., którego bohaterem jest ks. prałat Józef Obrembski, wieloletni proboszcz parafii w Mejszagole. Był on niekwestionowanym autorytetem dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie i oparciem dla nich w okresie władzy sowieckiej. Zmarł w 2011 r. w wieku 105 lat. Pokażę również dwa reportaże: pierwszy poświęcony jest wystawie „Co kryły walizki repatriantów?”, przygotowanej przez Panią Wiktorię Blacharską kierownik Muzeum Etnograficznego w Gdańsku i zaprezentowanej w Wilnie w 2009 r. podczas Światowego Zjazdu Wilniuków. Tematem drugiego reportażu są XIV Międzynarodowe Spotkania Poetyckie „Maj nad Wilią”, które odbyły się w Wilnie w 2007 r. Na koniec zaprezentuję dwa programy Pana Wierzby z cyklu „Moje Kresy” poświęcone życiu Polaków na Litwie, Łotwie, w Estonii, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

 

                                                                                               Przemysław Namsołek

 
Fotografia wileńska w latach 1839 -1939
środa, 21 października 2015 09:35

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii

zaprasza

na spotkanie ,w ramach cyklu Rozmowy o Fotografii, i wykład

   „Fotografia wileńska w latach 1839–1939”

 

Wykład wygłosi Jolanta B. Kucharska – absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego z 1977 r. W latach 1986–2002 była zatrudniona w Archiwum Zbiorów Fotograficznych i Rysunków Pomiarowych w Instytucie Sztuki PAN. W latach 2002–2010 pracowała w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej w Oddziale Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy opracowaniu materiału kartograficznego. Od roku 2010 do kwietnia 2013 współpracowała z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej jako kustosz zbiorów archiwalnych i fotograficznych. Brała udział w ponad 30 konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych dotyczących historii fotografii polskiej, kartografii, Kresów Wschodnich oraz architektury powojennej. W latach 1993–2001 była stypendystką instytucji litewskich związanych z ochroną zabytków, m.in. Instytutu Architektury i Budownictwa w Kownie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Jest autorką ponad 130 publikacji naukowych i popularnonaukowych wydanych w Polsce, na Litwie, Białorusi, Ukrainie. Jest autorką lub współautorką publikacji książkowych, m.in. Wilno w fotografii Jana Bułhaka (1966), Dawna fotografia lwowska 1839–1939 (2004), Wilno. Najpiękniejsze fotografie (2013) oraz Warszawa. Najpiękniejsze fotografie (2015). Jest autorką opracowania naukowego pamiętników: Jan Bułhak. Kraj lat dziecinnych (2003). Jest organizatorką wystaw fotograficznych oraz autorką licznych prac fotograficznych ilustrujących artykuły własne oraz innych autorów.

 

 

W pracowni, Wilno, fotografia czarno-biała, przełom XIX/XX wieku, brom (źródło: materiały prasowe)

 

 

Termin: w czwartek 22 października 2015, o godz. 18.00

 

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)

ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk

 

 

  Wykład towarzyszy wystawie:

Stanisław Filibert Fleury. Fotografia wileńska na przełomie XIX i XX w.

Wystawa Stanisław Filibert Fleury. Fotografia wileńska na przełomie XIX i XX wieku z kolekcji Gdańskiej Galerii Fotografii to opowieść o życiu i obyczajach mieszkańców Wilna i okolic sprzed ponad stu lat. Zbiór 78 fotografii z przełomu stuleci zawiera dokumenty architektury Wilna: ujęcia kościołów, gmachów, ulic, zakamarków i zaniedbanych dzielnic. Większość fotografii ilustruje okolice miasta: Kalwarię, Belmont, Francuski Młyn, Leoniszki, Mickuny, Popławy, Werki – widoczne są malownicze krajobrazy nad rzeką, wiejskie zabudowania, drogi z zaprzęgami konnymi lub samotnie wędrujące postaci. Pozostałe zdjęcia stanowią reportaż z życia codziennego: wileńskie jarmarki, rynki i kiermasze, sprzedaż śmietany z wozu, mężczyzn łowiących ryby czy pielgrzymów na Kalwarii.

Wystawa jest czynna do 31 października 2015 r., wtorek – niedziela: 10.00–17.00

 

 Wstęp wolny!

 
Wileńskie spotkania
wtorek, 15 września 2015 09:59

 

Serdecznie zapraszamy  członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski  na nasze 

 

XXXI  Wileńskie Spotkanie

 

w dniu  17 września (czwartek)  2015r.  o godz. 16.00 w   Centrum Edukacji  Nauczycieli w Gdańsku przy ul. Hallera 14, sala 319

 

W  naszym spotkaniu uczestniczyć  będą również  osoby (dorośli i młodzież),

 

 

     

 

które pomagały nam  w organizacji uroczystych odchodów 70-tej rocznicy naszych przesiedleń.

 

Naszym gościem będzie

Pan Marcin Stąporek

  

archeolog, publicysta, autor wielu publikacji na temat historii Gdańska, pracownik Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

P. Marcin Stąporek opowie nam o historii pierwszego dworca kolejowego w Gdańsku,

 

                      

 

czyli tego, na który docierały transporty kolejowe przesiedleńców z Kresów i gdzie znajduje się kamień upamiętniający Kresowian, odsłonięty 5 września 2015r.

 

                                                             Do zobaczenia!

 

                                                             Bożena Kisiel

 

 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 37 z 64
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de