Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski
Wykład w Domu Uphagena
niedziela, 21 lutego 2016 21:48

  alt

 

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska”.

Tym razem naszym prelegentem będzie mgr Klaudiusz Grabowski. Przedstawi on referat zat. „Los gdańskich cmentarzy po 1945 roku. Jest to temat bliski sercu każdego gdańszczanina, ze smutkiem odnotowującego dewastację i likwidację przedwojennych cmentarzy wzdłuż Wielkiej Alei i nie tylko tam.

Mgr Klaudiusz Grabowski od 2011 r. pracuje jako specjalista ds. nauki w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Współpracuje także z innym instytucjami kultury w swoim rodzinnym mieście: Instytutem Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Gdańską Galerią Miejską. Jest redaktorem merytorycznym w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era,

a także twórcą i współorganizatorem projektów organizowanych m. in. w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki oraz Festiwalu Kultur Świata. Jest również autorem scenariuszy wędrówek edukacyjnych po gdańskich dzielnicach, tekstów naukowych i popularnonaukowych i współpracownikiem merytorycznym Pracowni Dwie Ole z którą tworzy projekty edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego.

Jeśli więc chcecie się Państwo dowiedzieć, co działo się z gdańskimi cmentarzami po II wojnie światowej,

zapraszamy do Domu Uphagena 24 lutego 2016 r. (środa) o godz. 17tej.

 

dr Ewa Barylewska-Szymańska
Sekretarz
Towarzystwa Dom Uphagena

 

 

 

 
Zaproszenie na wernisaż
piątek, 12 lutego 2016 10:22

                      alt

alt

 

 

Multimedialna wystawa fotografii norweskich kościołów Stavkirke, Islandzkich Kościołów farmerskich oraz pomorskich kapliczek,  “Ostańce Próśb” ,to  efekt projektu badawczego współfinansowanego z Programu Promowanie Różnorodności Kulturowej i Artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru

uświetni uroczysty koncert na 3 wiolonczele. Wysłuchamy utworów skomponowanych specjalnie na potrzeby projektu, inspirowanych sakralną i ludową muzyką krajów biorących udział w projekcie. Wykonawcy: Zofia Elwart, Magdalena Kozber, Martyna Wiśniewska. Podczas wernisażu odbędzie się wykład Dr Tadeusza Wojciecha Lange z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat norweskich kościołów Stavkirke.Wernizaż  uświetni uroczysty koncert na 3 wiolonczele. Wysłuchamy utworów skomponowanych specjalnie na potrzeby projektu, inspirowanych sakralną i ludową muzyką krajów biorących udział w projekcie.

Wykonawcy: Zofia Elwart, Magdalena Kozber, Martyna Wiśniewska.

Podczas wernisażu odbędzie się wykład Dr Tadeusza Wojciecha Lange z Uniwersytetu

im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat norweskich kościołów Stavkirke.tego o godzinie 16 00 uświetni uroczysty koncert na 3 wiolonczele. Wysłuchamy utworów skomponowanych specjalnie na potrzeby projektu, inspirowanych sakralną i ludową muzyką krajów biorących udział w projekcie. Wykonawcy: Zofia Elwart, Magdalena Kozber, Martyna Wiśniewska. Podczas wernisażu odbędzie się wykład Dr Tadeusza Wojciecha Lange z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat norweskich kościołów Stavkirke.

 
Karnawał
poniedziałek, 18 stycznia 2016 17:40

 

Dancing Międzypokoleniowy

DJ Wika & DJ Czarna

                                                              

 

data:          21 stycznia 2016 (czwartek)

godzina:    18:00

            miejsce:  Sala Koncertowa PFKOpera Leśna 

            adres:        Sopot, Stanisława Moniuszki 12

21 stycznia, z okazji Dni Babci i Dziadka, zapraszamy seniorów i tych młodszych na DANCING MIĘDZYPOKOLENIOWY, który poprowadzą DJ WIKA i DJ CZARNA.

DJ Wika

Wirginia Szmyt - najstarsza didżejka w Polsce - ma 77 lat i nie ma czasu na starość! DJ Wika zawsze mocno się angażuje w to co robi. Dwie dekady temu zajęła się pracą na rzecz seniorów - dziś jest ich prawdziwym ambasadorem.

Nie mówi wprost jak żyć, ale daje świadectwo. Pozwala spojrzeć na świat z perspektywy starszej pani, która nie daje się zwieść przeciwnościom losu. To wielka lekcja empatii, miłości, pokory i tolerancji.
Inteligentna, skromna, z poczuciem humoru, przyciąga tłumy, inspiruje i łamie stereotypy. A jej dyskoteki łączą pokolenia w całej Polsce.
Każdy powinien ją poznać!

DJ Czarna
Przyglądając się zmaganiom zaprzyjaźnionych dj'ów, w szczególności Sympatique'a, który zaraził ją miłością do brzmień muzyki skandynawskiej czy też indie, oraz eS'a, który pokazał jak się dobrze bawić przy nu disco i electro(!), małymi kroczkami przygotowywała się do pierwszej "swojej" imprezy - 3 lata temu. Od tamtego czasu staje regularnie za sterami! W swoich setach łączy takie gatunki jak: nu disco, indie, RnB, 80's i 90's. Czyli wszystko, co lubicie najbardziej.
Prywatnie fanka Myszki Miki, Nutelli oraz MTV.


Organizator koncertu Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Patronat medialny Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

Informacja o biletach:
Bilety w cenie 15 zł do nabycia:
Kasa BART ul. Kościuszki 61, Sopot
tel. 58 555 84 51
oraz na www.bart.sopot.pl
w cenie biletu do wyboru: kawa, herbata, sok lub lampka wina

 

 

 
Spotkanie w Kawiarni Naukowej w Sopocie
poniedziałek, 18 stycznia 2016 18:13

            alt

 

 

 

Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****

w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej

 

-  wstęp do Kawiarni Naukowej wolny –


w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

28 stycznia 2016 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Wiesław Makarewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny)


„Wydział Lekarski Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i jego znaczenie dla powstania Akademii Lekarskiej w Gdańsku”

                                                                                    alt

Uniwersytet w Wilnie, jako drugi na ziemiach polskich po Akademii Krakowskiej, powstał w 1579 roku przez przekształcenie przez króla Stefana Batorego Kolegium Jezuickiego (założonego w 1570 r.) w Akademię Wileńską. Wydział Lekarski powstał znacznie później, bo w 1781 r. w toku reformy prowadzonej przez Komisję Edukacji Narodowej. Do wydziału tego włączono, założoną w roku 1775 w Grodnie, Szkołę Lekarską. Pod zaborem rosyjskim pozostawał uniwersytetem polskojęzycznym i ważnym ośrodkiem kultury polskiej, dlatego władze carskie w odwecie za powstanie listopadowe zamknęły go w 1832 r.

Po odzyskaniu niepodległości Uniwersytet został wskrzeszony dekretem Marszałka Józefa Piłsudskiego z dnia 28 sierpnia 1919 r. i wówczas za patrona otrzymał Stefana Batorego. Po 87 latach zamknięcia już w październiku tegoż roku studenci mogli rozpocząć zajęcia. W pierwszym roku działalności na nowo otwartą uczelnię przyjęto 547 osób, Wskrzeszony Uniwersytet, w którym zorganizowano 6 wydziałów (później powstał jeszcze Wydział Rolniczy), powstawał na fali patriotyzmu i wielkiego entuzjazmu po odzyskaniu niepodległości, aczkolwiek w niezwykle trudnych warunkach. Brak było wszystkiego – kadry naukowej, księgozbioru, pomieszczeń, pieniędzy, bazy szpitalnej. Rozpoczęte zajęcia były przerywane trwającą wojną bolszewicką. W organizacji Wydziału Lekarskiego, w skład którego wchodziło również Studium Farmaceutyczne, główną rolę odegrali lekarze: Jerzy Alexandrowicz, Józef Ziemacki (prorektor), Emil Godlewski (dziekan) i Władyczko (prodziekan) oraz Jan Muszyński (farmaceuta), a także pierwszy rektor prof. Michał Siedlecki Bazą szpitalną dla powstających klinik akademickich stał się Szpital Wojskowy na Antokolu. Uniwersytet skupił grupę niezwykle zaangażowanych profesorów i lekarzy, którzy w krótkim czasie zorganizowali zajęcia studenckie i rozwinęli bogatą działalność naukową. W latach międzywojennych był najmniejszym z 5 polskich uniwersytetów i kształcił około 3500 studentów. W roku akademickim 1937/1938 Wydział Lekarski z 740 słuchaczami był po Wydziale Prawa największym wydziałem na Uniwersytecie, jednocześnie największym pod względem liczby zatrudnianych profesorów. W sumie na 113 katedrach siedmiu wydziałów, Uniwersytet zatrudniał w 1939 roku 84 profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych, 39 docentów i zastępców profesorów oraz 245 pomocniczych pracowników nauki. Ogółem w latach II Rzeczpospolitej ukończyło ten Wydział 1220 lekarzy, Wydział nadał 83 osobom stopień naukowy doktora medycyny i .przeprowadził 15 przewodów habilitacyjnych. Pracownicy naukowi Wydziału w ciągu dwudziestolecia działalności ogłosili drukiem około 1300 publikacji. Pomimo krótkiego czasokresu działalności zyskał wysoką rangę w nauce polskiej i europejskiej. Stał się ogromnie ważną placówką kulturotwórczą na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Po wybuchu II wojny światowej został zamknięty 15 grudnia 1939 r. przez władze litewskie.

W latach okupacji hitlerowskiej Uniwersytet prowadził tajne nauczanie w latach 1942-1944, a po powojennym przesunięciu granic państwa polskiego na zachód, znaczna część jego kadry akademickiej. ekspatriowała się w 1945 r. z Wilna do Polski przyczyniając się w znacznej mierze m.in. do powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Lekarskiej w Gdańsku.

  alt          Profesor Wiesław Antoni Makarewicz urodzony w Wilnie, zamieszkuje w Gdańsku od września 1945. Maturę uzyskał w I Gimnazjum i Liceum w Gdańsku w roku 1953. Podjął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom lekarza w 1960 r. Jeszcze jako student podjął pracę w Zakładzie Chemii Fizjologicznej AMG kierowanym przez prof. Włodzimierza Mozołowskiego, początkowo jako zastępca asystenta, a po dyplomie jako asystent. Główne zainteresowania badawcze to enzymologia i metabolizm związków purynowych. Dwukrotnie przebywał na rocznych stażach zagranicznych w Plymouth (U.K.) i w Houston (USA)

Doktorat z biochemii obronił w 1964 r., został habilitowany w 1975 r. W 1988 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1995 roku stanowisko profesora zwyczajnego w Katedrze i Zakładzie Biochemii AMG. Specjalista w zakresie enzymologii, amoniogenezy i metabolizmu związków purynowych. Autor bądź współautor 60 publikacji naukowych oraz czterech książek. W latach 1981-1984 prodziekan Wydziału Lekarskiego, a w latach 1987-93 prorektor AMG. Na początku lat 90. współorganizator i od 1993 pierwszy dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i AMG i kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej. W latach 1997-1999 przewodniczył European Society for the Study of Purine and Pyrimidine Metabolism in Man. Wybrany rektorem AMG na lata 1999-2005, w drugiej kadencji przewodniczył Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego i wówczas walnie przyczynił się do powstania Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wieloletni członek Senatu Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2005 r. na emeryturze.

Przez szereg lat był członkiem Rady Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. Od 2005 do 2015 r. redaktor naczelny miesięcznika Gazeta AMG, ponadto od 2011 r. prezes zarządu Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Aktywny członek-założyciel Lions Club Gdańsk Neptun. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1988) i Krzyżem Oficerskim OOP (2005) oraz Medalem Edukacji Narodowej.

W życiu prywatnym dysponuje wolnym czasem raczej rzadko i lubi go wówczas spędzać na odpoczynku w domu letniskowym na Kaszubach. Od kilku lat jego pasją stało się zbieranie informacji o dziejach Wilna, a w szczególności o Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Jako jeden z niewielu nieprofesjonalnych historyków jest członkiem zespołu w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu realizującego grant w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

 
Wileński Opłatek
środa, 06 stycznia 2016 20:44

   

     Serdecznie zapraszamy

 

      na spotkanie opłatkowe z ks. Arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim,

     które odbędzie się w czwartek 14 stycznia 2016 r. o godz. 16.00    

      w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku-Wrzeszczu,

      al. Gen. Hallera 14, sala 319.

 

Podzielmy Się Opłatkiem

Zarząd Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 35 z 64
© 2010 Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski | Joomla Template by vonfio.de