Tydzień litewski w Teatrze Szekspirowskim : 6-10 października 2017 |
niedziela, 01 października 2017 20:41 |
|
Wielcy litewscy artyści
w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Już od 6 października 2017 r. "u Szekspira" można będzie spotkać największych litewskich twórców teatralnych i nie tylko. To jedyna taka okazja!
Przyjedzie czołówka litewskich reżyserów:
- legendarny Eimuntas Nekrošius - zaprezentuje spektakl "Borys Godunow" wg. dramatu Aleksandra Puszkina, który otworzy Tydzień Litewski (6.10, 18:00), kolejnego dnia (7.10, 17:00) zapraszamy na spotkanie z reżyserem i prezentację filmu dokumentalnego o jego twórczości.
- Rimas Tuminas, reżyser odnoszący się często do twórczości Nekrošiusa, do swojego spektaklu, na podstawie sztuki Tomasa Bernharda "Aktor Minetti" (8.10, 19:00) zaprosił gwiazdę litewskiego teatru i filmu Vladasa Bagdonasa, który u Nekrošiusa kreował swoje największe role.
- dobrze znany w Polsce Oskaras Koršunovas, którego spektakle wielokrotnie gościły na Festiwalu Szekspirowskim ("Romeo i Julia" w 2004, "Sen Nocy Letniej" oraz "Hamlet" oba w 2010, "Miranda" na podst. Burzy Szekspira w 2011), tym razem przyjeżdża ze sztuką innego wielkiego autora Antoniego Czechowa - "Mewą" (10.10, 19:00).
Pokażemy też barwny, taneczny spektakl "Mozaika" dla bardzo małych dzieci - od 0 do 3 lat, dzieło znanej litewskiej choreograf i pedagog Birutė Banevičiūtė, w wykonaniu Teatru Dansema (12.10, 11:00).
W programie Tygodnia Litewskiego znajdą się także filmy, wystawa fotografii, spotkania z artystami, spotkania literackie oraz warsztaty dla seniorów (szczegóły niżej).
Program Tygodnia Litewskiego prezentuje kulturę tego kraju nie tylko poprzez teatr, ale i inne wydarzenia artystyczne i edukacyjne.
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można będzie zobaczyć:
- wystawę zdjęć jednego z najsłynniejszych fotografów teatralnych na Litwie Dmitrija Matvejeva (wernisaż 6.10, 17:00, wystawa czynna 7-12.10 w godz. 14:00-19:00, wstęp wolny)
- najnowszy film "Szron" (11.10, 19:00) w reż. Šarūnasa Bartasa, który nie wszedł jeszcze do kin, będziemy więc oglądać jego pokaz przedpremierowy. W filmie występują m.in. Andrzej Chyra, Weronika Rosati, Vanessa Paradis.
- ciekawą propozycją, specjalnie dla seniorów, są także warsztaty przybliżające tematykę dwóch spektakli prezentowanych w ramach wydarzenia (warsztaty bezpłatne, na zapisy):
6.10 o 16:30 - odbędzie się warsztat przybliżający tematykę dramatu Aleksandra Puszkina "Borys Godunow" i jego realizacji scenicznej autorstwa Eimuntasa Nekrošiusa;
10.10 o 17:30 będzie miało miejsce spotkanie, przybliżające tematykę "Mewy", Antoniego Czechowa, w kontekście jej reżyserskiej interpretacji przez Oskarasa Koršunovasa.
Odbędą się spotkania poświęcone litewskiej literaturze (wstęp wolny):
- Nijolė Miliauskaitė i inne głosy kobiet we współczesnej poezji litewskiej, rozmowa tłumaczek Aliny Kuzborskiej i Agnieszki Rembiałkowskiej (7.10, 15:00)
- Oda na pękniętą wazę i inne wiersze - spotkanie z litewskim poetą Kornelijusem Platelisem i jego tłumaczem Adamem Pomorskim (12.10, 18:00)
Zapraszamy również do Instytutu Kultury Miejskiej, gdzie w ramach Tygodnia Litewskiego można będzie zobaczyć wybrane pozycje litewskiej kinematografii (wstęp wolny).
- Film: Powrócić w twe ramiona, 8.10, 17:00 - to wzruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o życiu w czasach komunizmu.
- Lato Sangaile, 9.10, 19:00 - to opowieść o odwadze potrzebnej do realizowania własnych marzeń.
- Na zakończenie Tygodnia Litewskiego odbędzie się jeszcze pokaz litewskich fabularnych filmów krótkometrażowych, 12.10, 19:00.
BILETY są do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
przy ul. W. Bogusławskiego 1, w godz. 14:00 - 19:00
oraz na: BILETY.TeatrSzekspirowski.pl.
|
|
|
Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.
Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.
Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
|
|
|
|
|
|
|
poniedziałek, 11 września 2017 08:14 |
Szanowni Państwo!!!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!!!

W dniu 14 września 2017 roku o godz. 17.00 w siedzibie Towarzystwa Polska-Niemcy przy ul. Starowiejskiej 15/16 w Gdańsku odbędzie się kolejne Czwartkowe Spotkanie Edukacyjne. Tematem spotkania będzie "Polacy w Nowej Zelandii" oraz odbędzie się pokaz filmu o dzieciach polskich, które dotarły do Nowej Zelandii z Syberii.
Tytuł filmu: WYGRAĆ Z PRZEZNACZENIEM
reżyser: Marek Lechowicz
Film przedstawia prawdziwą historię grupy 733 polskich dzieci, które po deportacjach na daleką Północ ZSRR i Syberię, znalazły swój dom w… Pahiatua. Jest dokumentem fabularyzowanym wpisującym się w nurt „art-doc” ( dokumentu artystycznego). Dramaturgię dopełniają animacje obrazów Zdzisława Beksińskiego, którym towarzyszy poezja Zbigniewa Herberta. Konsultantem filmu jest Jerzy Hoffman - wybitny polski reżyser ( m.in "Ogniem i Mieczem", "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Trędowata", "Znachor", " 1920 Bitwa Warszawska").
WYGRAĆ Z PRZEZNACZENIEM jest filmem o ludzkich losach. O cierpieniu, upodleniu, beznadziei i śmierci. Ale te o sile, wierze w lepszą przyszłość i … o dobrym losie.
Reżyser i twórca filmu Pan Marek Lechowicz zaszczyci nas również swoją obecnością.
Serdecznie zapraszamy!!!
Liczymy na Państwa liczny udział!
Zarząd TPN |
|
czwartek, 28 września 2017 17:35 |
 |
Spotkanie z Alvydasem Šlepikasem |
wtorek, 05 września 2017 09:11 |
|
|